O PON-ach dla niewtajemniczonych



Polski Owczarek Nizinny to najpiękniejsza, najbardziej znana na świecie polska rasa. PON-y są inteligentne, mają świetną pamięć, odpowiednio zmotywowane szybko i chętnie się uczą. Wspaniały wygląd zawdzięczają w głównej mierze swej długiej szacie (która wymaga systematycznej pielęgnacji). Są przyjacielskie i bardzo przywiązane do swojej ludzkiej rodziny. Nasze PON-y starają się znajdować blisko nas. Często kładą się przy naszych nogach tak aby ich dotykać, np. opierają głowę na stopach. Lubią pieszczoty, szczególnie drapanie za uchem czy po brzuchu. Skore są do wszelkiej aktywności. Bardzo chętnie szukają zabawek czy smakołyków chowanych w różnych miejscach w domu czy w ogrodzie. Wręcz uwielbiają aportowanie piłeczek, bieganie i spacery. Są bardzo czujne, gotowe do obrony swojego terytorium, a szczególnie swojej ludzkiej rodziny.

PON-y są bardzo zrównoważone. Jeżeli zdarza się, że pies tej rasy sprawia kłopoty, to zwykle wynikają one z braku doświadczenia i wiedzy przewodnika (właściciela). Tak jak przedstawiciele każdej psiej rasy - wymagają socjalizacji, tzn. zaznajamiania szczenięcia z różnymi sytuacjami, zjawiskami, przedmiotami, dźwiękami i ludźmi. Pozwala to na właściwy rozwój psychiczny maluchów. Dzięki temu są odważne, otwarte i przyjacielskie. Ważne w kontaktach między człowiekiem a psem jest, aby przewodnik znał mowę psiego ciała. Pozwoli to zapobiec wielu nieporozumieniom (przydatna książka: „Sygnały uspokajające”, autorka: Turid Rugaas). Należy także zadbać o podstawowe szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego, godnego zaufania szkoleniowca.

PON jak każda czująca i myśląca istota – potrzebuje miłości i delikatnego traktowania. Od początku szczeniaczek wymaga poświęcenia mu czasu i uwagi. Umożliwi to powstanie wzajemnej więzi. Konieczne jest wdrażanie maluszka w zasady panujące w domu od chwili, kiedy się w nim pojawi. Należy przyzwyczajać go do czynności pielęgnacyjnych i higienicznych (powinien tolerować dotykanie całego ciała, czesanie, czyszczenie uszu, oczu i zębów, kąpiel, przycinanie pazurków, mierzenie temperatury). Trzeba nauczyć pieska oddawania przedmiotów, które trzyma w pysku (m.in. dla jego bezpieczeństwa), np. wymieniając na smakołyk czy zabawkę. Musimy zaspokoić u pieska potrzebę ruchu i gryzienia przez zabawę, spacery, dostarczanie zabawek, gryzaków oraz odpowiednie żywienie.

Aby wspólne życie było dla obu stron satysfakcjonujące trzeba od początku postępować wobec niego konsekwentnie. W przeciwnym razie nasz inteligentny, pełen uroku Pupil wykorzysta fakt, że właściciel ma do niego słabość i owinie go sobie wokół dodatkowego pazurka przedniej łapki.

Większość przedstawicieli tej rasy kocha jedynie członków swojej ludzkiej rodziny i okazuje sympatie tylko bliskim znajomym. Zwykle są nieprzekupne, zachowują dystans wobec obcych, ale tolerują ich obecność w pobliżu, a nawet głaskanie z ich strony, gdy tego życzy sobie przewodnik. Tę cechę szczególnie cenię u PON-ów. Wśród naszych psów takie zachowanie jest najbardziej widoczne u Zefira, on po prostu kocha tylko nas. Nie przeszkadza mu to jednak, aby w czasie wystaw pozwalać widzom na głaskanie czy pozować z dziećmi do zdjęć.

Nasze psy mają długie ogony (choć u PON-ów różnie z tym bywa). Dzięki temu jest im łatwiej komunikować się ze sobą, wyrażać swoje emocje, , a i my szybciej zauważamy u nich zmiany nastroju. A poza tym podobają nam się długie ogony.

PON-y to psy myślące, które mają swoje zdanie i potrafią je manifestować.



    Wzorzec FCI




Wzorzec FCI nr 251
POLSKI OWCZAREK NIZINNY
(Polski Owczarek Nizinny, Polish Lowland Sheepdog)

Kraj pochodzenia: Polska
Data publikacji oryginalnego wzorca: 07.08.1998 r.
Przeznaczenie: Daje się łatwo układać do zadań psa pasterskiego i stróża. Przeniesiony w warunki miejskie jest bardzo dobrym psem towarzyszącym.
Klasyfikacja FCI:Grupa 1 – Owczarki i psy pasterskie (oprócz szwajcarskich psów pasterskich).
Sekcja 1 – Owczarki. Nie podlega próbom pracy.
WRAŻENIE OGÓLNE:
Polski Owczarek nizinny jest psem średniej wielkości, krępej muskularnej budowy o długim gęstym owłosieniu. Odpowiednio pielęgnowany włos sprawia, że pies ma wygląd efektowny i budzi zainteresowanie.
WAŻNE PROPORCJE:
Wysokość w kłębie do długości tułowia jest jak 9:10. Stosunek długości kufy do długości czaszki jest jak 1:1, lub kufa nieco krótsza.
ZACHOWANIE – TEMPERAMENT:
Usposobienie na żywe, jest opanowany, bystry, czujny, obdarzony doskonałą pamięcią. Odporny na niesprzyjające warunki zewnętrzne.
GŁOWA:
Proporcjonalna, średniej wielkości, nie za ciężka, z silnym zarostem czoła, policzków i brody, wskutek czego wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.
Mózgoczaszka:
Czaszka:
W miarę szeroka, lekko wysklepiona. Bruzda czołowa i guz potyliczny wyczuwalne.
Stop: Wyraźnie zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos:
O dużych nozdrzach, barwy jak najciemniejszej, możliwej przy danym umaszczeniu.
Kufa: Mocna tępo ścięta. Grzbiet nosa prosty.
Wargi: Przylegające, o brzegach w kolorze nosa.
Uzębienie: Mocne szczęki. Zęby mocne, zgryz nożycowy lub cęgowy.
Oczy: Średniej wielkości, owalne, nie wypukłe, koloru orzechowego, o żywym i przenikliwym wyrazie. Brzegi powiek ciemne.
Uszy: Wiszące, osadzone umiarkowanie wysoko, średniej wielkości, kształtu sercowatego, szerokie u nasady, przednią krawędzią przylegające do policzka, ruchliwe.
SZYJA:
Średniej długości, silna muskularna bez podgardla. Noszona raczej poziomo.
TUŁÓW:
Sylwetka raczej prostokątna niż kwadratowa.
Kłąb: Wyraźnie zaznaczony.
Grzbiet: Prosty, silnie umięśniony.
Lędźwie: Szerokie, dobrze związane.
Zad: Krótki, lekko ścięty.
Klatka piersiowa: Głęboka, umiarkowanej szerokości, żebra wysklepione, nie płaskie, ale nie beczkowate.
Brzuch: Lekko podkasany.
OGON:
  • Ogon krótki albo szczątkowy od urodzenia, albo bardzo krótko cięty.
  • Ogon jeżeli niecięty dość długi, obficie owłosiony. U psa odprężonego opuszczony, u psa podnieconego wesoło uniesiony nad grzbietem, nigdy zawinięty w pierścień lub położony na grzbiecie.
  • Ogon skrócony (średniej długości) niecięty noszony dowolnie.
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Widziane z boku i z przodu – pionowe i proste. Mocny kościec zapewnia dobrą postawę.
Łopatki: Szerokie, średniej długości, ukośne, dobrze przylegające, silnie umięśnione.
Śródręcza: Lekko ukośne w stosunku do przedramienia.
Łapy: Owalne, zwarte, palce lekko wysklepione, opuszki twarde, pazury krótkie, możliwie ciemne.
KOŃCZYNY TYLNE:
Widziane z tyłu pionowe, dobrze ukatowane.
Uda: Szerokie, dobrze umięśnione.
Stawy skokowe: Wyraźnie zaznaczone.
Łapy: Zwarte, owalne.
CHODY/RUCH:
Swobodny, posuwisty stęp lub kłus.
SKÓRA:
Ściśle przylegająca, nie tworzy fałd.
OKRYWA WŁOSOWA:
Sierść: Całe ciało psa okrywa gęsta, gruba, kosmata sierść o miękkim podszyciu. Włos prosty, dopuszczalny lekko falisty. Włosy opadające z czoła w sposób charakterystyczny przysłaniają oczy.
Umaszczenie: Wszystkie umaszczenia dopuszczalne.
WYMIARY:
Wysokość w kłębie:
Psy    45-50 cm
Suki    42-47 cm
Nie jest pożądane zmniejszanie wymiarów poniżej wzorcowych i hodowanie psów zbyt delikatnych, ponieważ polski owczarek nizinny powinien zachować charakter psa użytkowego.
WADY:
Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.
Uwaga:
Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie.


    Tak się zaczęło, czyli psy w naszym domu



Byliśmy małżeństwem od jakiegoś czasu i mieliśmy kota Bazylego. Nie myśleliśmy jeszcze o psie, choć w dzieciństwie każde z nas miało czworonożnego przyjaciela. U mnie był to biało-czarny bardzo PONopodobny kundelek z krótkim ogonem i typowym PON-in charakterem.

Gdy w naszej okolicy zrobiło się niebezpiecznie (kradzieże) mąż uznał, że powinniśmy mieć psa stróżującego. W pierwszej chwili nie chciałam się zgodzić, bo posiadanie psa to dodatkowe obowiązki i wielka odpowiedzialność. Jednak jak nie trudno się domyślić – dałam się przekonać.

Po kilku miesiącach od decyzji o wzięciu psa trafiła do nas mała puszysta kuleczka - suczka, której mąż nadał imię Greta. Z zafascynowaniem obserwowaliśmy jak się rozwija, jaka jest ładna i mądra.

Choć nasza Greta nie jest rasowa - dzięki niej zrozumieliśmy jak być świadomymi, odpowiedzialnymi właścicielami psa. Greta pokazała nam jak wielką radość daje obcowanie z psem. Dzięki niej zaczęliśmy interesować się wszystkim co jest związane z psami. Zaczęłam czytać o ich szkoleniu, mechanizmach zachowania, odżywianiu i pielęgnacji.

Niewiele czasu upłynęło, gdy zamarzyłam o prawdziwym psie rasowym, którego wygląd i cechy charakteru są przewidywalne, bo zapisane od pokoleń w genach.

Rozpoczęłam poszukiwania odpowiedniej rasy dla siebie. Mój pierwszy rasowy pies miał być długowłosy, nie za duży (żebym miała nad nim przewagę fizyczną by móć go utrzymać na smyczy gdy szarpnie). Poza tym chciałam prawdziwego psa, a nie maskotkę. No i miał to być samiec.

Zaopatrzyłam się w książki omawiające rasy psów, przeglądałam także Internet. Niemal od początku brałam pod uwagę Polskiego Owczarka Nizinnego. Wielkość średnia – czyli idealna, długowłosy, piękny, Rasa należy do grupy I FCI (Owczarki i inne psy pasterskie…) czyli jest inteligentny, nastawiony na kontakt i współpracę z człowiekiem, trochę niezależny i polski.

Nabrałam pewności, że PON jest psem dla mnie 4 lutego 2007 r. podczas Wystawy Psów Rasowych w Rzeszowie. Tam zobaczyliśmy te wspaniałe psy na żywo, mieliśmy też możliwość porozmawiania z hodowcami. Dowiedzieliśmy się, że w dwóch hodowlach maja się urodzić szczenięta. Wzięliśmy wizytówki i umówiliśmy się na kontakt po narodzinach maluszków. 23 maja 2007 r. odebraliśmy z hodowli dziewięciotygodniowego szczeniaczka PON-a, FINEZYJNEGO ZEFIRA Mościc - najwspanialszego psa jakiego można sobie wyobrazić.

Rasowe szczenie musi pochodzić z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce, mieć metrykę, a jego rodzice muszą posiadać rodowody potwierdzające ich pochodzenie cztery pokolenia wstecz. Żeby jednak pies i suka mogły zostać dopuszczone do rozrodu muszą uczestniczyć minimum w trzech wystawach psów rasowych. Pies musi za każdym razem otrzymać od sędziego ocenę doskonałą, a suka przynajmniej bardzo dobrą. Parze psów przeznaczonych do hodowli należy również wykonać wymagane badania.



    Historia rasy



W trakcie tworzenia.

    Pielęgnacja



W trakcie tworzenia.

Powrót